DJT16F19-32HC
Mfr.Part #
DJT16F19-32HC
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Shielding :
Bulk
Orientation :
C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Plastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Male
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
32
Shell Finish :
Nickel
Body Plating :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
DJT16F19-32HC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock