DJT16F19-11SA
Mfr.Part #
DJT16F19-11SA
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Feature :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Current Rating :
13A
Ratings :
Environment Resistant
Plating - Body :
Electroless Nickel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Circular, Plug
Number of Positions :
11
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Bayonet
Gender :
Male
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Contacts :
11
Termination :
Crimp
Datasheets
DJT16F19-11SA
Circular, Plug 11 Positions Crimp Bulk Bayonet