DJT16F19-11PC
Mfr.Part #
DJT16F19-11PC
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Gender :
Male
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Free Hanging
Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Orientation :
C
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Body Plating :
Electroless Nickel
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
11
Datasheets
DJT16F19-11PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock