DJT16F19-11PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16F19-11PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Nickel
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
13A
Number of Positions :
11
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
C
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Body Plating :
Electroless Nickel
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
DJT16F19-11PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock