DJT16F17-26JA
Mfr.Part #
DJT16F17-26JA
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
7.5A
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
26
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Published :
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Body Plating :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DJT16F17-26JA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Bayonet Lock