DJT16F15-18BA
Mfr.Part #
DJT16F15-18BA
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Unknown
Contact Size :
20
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Plastic
Type :
For Female Sockets
Published :
Contact Plating :
Number of Positions :
18
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Datasheets
DJT16F15-18BA
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16F15-18BA Overview
DJT16F15-18BA Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16F15-18BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT16F15-18BA Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT