DJT16F13-4SN
Mfr.Part #
DJT16F13-4SN
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
13A
Number of Positions :
4
Crimp
Number of Contacts :
4
Current Rating :
13A
Unknown
Contact Plating :
Shell Size - Insert :
13-4
Aviation, Automotive, Military
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
DJT16F13-4SN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock