DJT16F13-4JC
Mfr.Part #
DJT16F13-4JC
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Plug, Female Sockets
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
4
Shell Size - Insert :
13-4
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
13A
Aviation, Automotive, Military
Number of Contacts :
4
Orientation :
C
Current Rating :
13A
Max Operating Temperature :
175°C
Electroless Nickel
Feature :
Male
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
DJT16F13-4JC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock