DJT16F13-4JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16F13-4JB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Electroless Nickel
Min Operating Temperature :
-65°C
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
13-4
Current Rating (Amps) :
13A
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Feature :
Shielded
Number of Positions :
4
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Number of Contacts :
4
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Max Operating Temperature :
175°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Nickel
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
13A
Orientation :
B
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
DJT16F13-4JB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Bayonet Lock