DJT16E25-61SA
Mfr.Part #
DJT16E25-61SA
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Orientation :
A
Gold
Feature :
Current Rating :
7.5A
Body Plating :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
DJT16E25-61SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock