DJT16E25-61JA
Mfr.Part #
DJT16E25-61JA
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Contact Plating :
Crimp
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
175°C
61
Feature :
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Number of Contacts :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
DJT16E25-61JA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock