DJT16E25-61HA
Mfr.Part #
DJT16E25-61HA
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Number of Positions :
61
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Cadmium
Color :
Bulk
Max Operating Temperature :
175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Number of Contacts :
Connector Type :
Plug, Male Pins
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Feature :
Shielded
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DJT16E25-61HA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock