DJT16E25-61BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16E25-61BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 61POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Termination :
Crimp
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Plastic
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Contact Size :
20
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Published :
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Number of Contacts :
61
Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
61
Datasheets
DJT16E25-61BA
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16E25-61BA Overview
DJT16E25-61BA Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16E25-61BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT16E25-61BA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT