DJT16E25-61AB
Mfr.Part #
DJT16E25-61AB
Description
CONN PLUG HSNG MALE 61POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Shielded
Housing Color :
Number of Positions :
61
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
B
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Plating :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Datasheets
DJT16E25-61AB
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16E25-61AB Overview
DJT16E25-61AB Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16E25-61AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT16E25-61AB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT