DJT16E25-61AA
Mfr.Part #
DJT16E25-61AA
Description
CONN PLUG HSNG MALE 61POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Type :
For Male Pins
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Number of Contacts :
61
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Connector Type :
Plug Housing
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Number of Positions :
61
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
DJT16E25-61AA
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16E25-61AA Overview
DJT16E25-61AA Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16E25-61AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT16E25-61AA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT