DJT16E25-29SB
Mfr.Part #
DJT16E25-29SB
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
29
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Current Rating :
13A
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
REACH SVHC :
yes
Datasheets
DJT16E25-29SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock