DJT16E25-29SA
Mfr.Part #
DJT16E25-29SA
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
Shell Size - Insert :
Max Operating Temperature :
175°C
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
A
REACH SVHC :
yes
Number of Positions :
29
Number of Contacts :
29
Color :
Olive Drab
Current Rating :
13A
Current Rating (Amps) :
13A
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Feature :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
DJT16E25-29SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock