DJT16E25-29PC
Mfr.Part #
DJT16E25-29PC
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
13A
Gender :
Male
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
yes
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
29
Crimp
Color :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
29
Max Operating Temperature :
175°C
Current Rating :
13A
Contact Plating :
Gold
Feature :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Datasheets
DJT16E25-29PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock