DJT16E25-29PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16E25-29PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
C
Body Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Number of Contacts :
29
REACH SVHC :
yes
Number of Positions :
29
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Plating :
Gold
Feature :
Shielded
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Termination :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Min Operating Temperature :
-65°C
Current Rating (Amps) :
13A
Max Operating Temperature :
175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Plastic
Body Material :
Aluminium
Current Rating :
13A
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
DJT16E25-29PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock