DJT16E25-29PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16E25-29PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
yes
Orientation :
B
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Insert Material :
Plastic
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
29
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
13A
Published :
Body Material :
Aluminium
Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
DJT16E25-29PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock