DJT16E25-24SC
Mfr.Part #
DJT16E25-24SC
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Olive Drab Cadmium
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
175°C
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Current Rating :
23A
Shielding :
Shielded
Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
24
Orientation :
C
Number of Positions :
24
Aviation, Automotive, Military
Contact Plating :
Gold
Datasheets
DJT16E25-24SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock