DJT16E25-24SA
Mfr.Part #
DJT16E25-24SA
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Aluminium
Max Operating Temperature :
175°C
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Number of Contacts :
24
Feature :
Number of Positions :
24
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
A
Current Rating :
23A
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Olive Drab
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
DJT16E25-24SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock