DJT16E25-24PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16E25-24PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Max Operating Temperature :
175°C
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Plastic
Termination :
Crimp
Feature :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
23A
Number of Contacts :
24
Number of Positions :
24
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Orientation :
C
Datasheets
DJT16E25-24PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock