DJT16E25-24JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16E25-24JA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Gender :
Male
Insert Material :
Plastic
Current Rating :
23A
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
13A 23A
REACH SVHC :
Unknown
Number of Contacts :
24
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
A
Number of Positions :
24
Feature :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Ratings :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
175°C
Published :
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
DJT16E25-24JA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock