DJT16E25-19PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16E25-19PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
19
Number of Contacts :
19
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Max Operating Temperature :
175°C
Orientation :
C
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
23A
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Olive Drab
Feature :
Shielded
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Free Hanging
REACH SVHC :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Body Material :
Aluminium
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Insert Material :
Plastic
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
23A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DJT16E25-19PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock