DJT16E25-19PC
Mfr.Part #
DJT16E25-19PC
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
23A
REACH SVHC :
yes
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Contacts :
Environment Resistant
Feature :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Factory Lead Time :
16 Weeks
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Plating :
Current Rating :
23A
Datasheets
DJT16E25-19PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock