DJT16E25-19JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16E25-19JB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Plastic
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
23A
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
19
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Automotive, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Orientation :
B
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Datasheets
DJT16E25-19JB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock