DJT16E25-19JA
Mfr.Part #
DJT16E25-19JA
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Shielded
Current Rating (Amps) :
23A
Number of Positions :
19
Shell Material :
Aluminum
Min Operating Temperature :
-65°C
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Gold
Body Plating :
Cadmium
Current Rating :
23A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Contacts :
19
Color :
Olive Drab
Orientation :
A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Fastening Type :
Bayonet Lock
Feature :
Shielded
Datasheets
DJT16E25-19JA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock