DJT16E25-19BB
Mfr.Part #
DJT16E25-19BB
Description
CONN PLUG HSG FMALE 19POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
12
Feature :
Coupling Nut
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Shape :
Circular
Published :
Contact Plating :
Number of Positions :
19
Gender :
FEMALE
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Plug Housing
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Housing Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DJT16E25-19BB
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16E25-19BB Overview
DJT16E25-19BB Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16E25-19BB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT16E25-19BB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT