DJT16E23-55JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16E23-55JB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Current Rating :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
B
Number of Positions :
55
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Datasheets
DJT16E23-55JB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock