DJT16E23-55HN
Mfr.Part #
DJT16E23-55HN
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
7.5A
1 (Unlimited)
Termination :
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Male Pins
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
55
Published :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
DJT16E23-55HN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock