DJT16E23-55HD
Mfr.Part #
DJT16E23-55HD
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Number of Positions :
55
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Current Rating :
7.5A
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
D
Gender :
Male
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
DJT16E23-55HD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Bayonet Lock