DJT16E23-55HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16E23-55HB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Plastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
55
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Size - Insert :
Current Rating :
7.5A
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Datasheets
DJT16E23-55HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock