DJT16E23-55BB
Mfr.Part #
DJT16E23-55BB
Description
CONN PLG HSG FMALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
55
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Plug Housing
Published :
Contact Plating :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Orientation :
B
Contact Size :
20
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
FEMALE
Datasheets
DJT16E23-55BB
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16E23-55BB Overview
DJT16E23-55BB Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16E23-55BB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT16E23-55BB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT