DJT16E23-55BA
Mfr.Part #
DJT16E23-55BA
Description
CONN PLG HSG FMALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut
Contact Plating :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Type :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
FEMALE
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Bayonet Lock
Contact Size :
20
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
55
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Published :
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Orientation :
A
Datasheets
DJT16E23-55BA
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16E23-55BA Overview
DJT16E23-55BA Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16E23-55BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT16E23-55BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT