DJT16E23-53PN
Mfr.Part #
DJT16E23-53PN
Description
CONN PLUG MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Gender :
Male
Termination :
Shielded
Color :
Number of Positions :
53
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Insert Material :
Plastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Free Hanging
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
DJT16E23-53PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock