DJT16E23-53PC
Mfr.Part #
DJT16E23-53PC
Description
CONN PLUG MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Bulk
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Positions :
53
Current Rating :
7.5A
Published :
Fastening Type :
Bayonet
Termination :
Crimp
Feature :
Unknown
Number of Contacts :
53
Body Plating :
Cadmium
Min Operating Temperature :
-65°C
Gender :
Male
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Connector Type :
Circular, Plug
Datasheets
DJT16E23-53PC
Circular, Plug 53 Positions Crimp Bulk Bayonet