DJT16E23-53JN
Mfr.Part #
DJT16E23-53JN
Description
CONN PLUG FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Published :
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Male
Number of Positions :
53
Current Rating :
7.5A
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Bulk
Termination :
Crimp
Datasheets
DJT16E23-53JN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock