DJT16E23-53JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16E23-53JB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
B
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
53
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Bayonet Lock
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Plastic
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Color :
Olive Drab
Gender :
Male
Datasheets
DJT16E23-53JB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock