DJT16E23-53HB
Mfr.Part #
DJT16E23-53HB
Description
CONN PLUG MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Crimp
Body Plating :
Free Hanging
Color :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
53
Orientation :
B
Datasheets
DJT16E23-53HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock