DJT16E23-53HA
Mfr.Part #
DJT16E23-53HA
Description
CONN PLUG MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Plastic
Color :
Olive Drab
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Free Hanging
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
53
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
DJT16E23-53HA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock