DJT16E23-53AB
Mfr.Part #
DJT16E23-53AB
Description
CONN PLUG HSNG MALE 53POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Number of Positions :
53
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
20
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Feature :
Coupling Nut
Body Plating :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
B
Published :
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Connector Type :
Plug Housing
Contact Plating :
Datasheets
DJT16E23-53AB
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 53 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16E23-53AB Overview
DJT16E23-53AB Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16E23-53AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT16E23-53AB Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT