DJT16E23-53AA
Mfr.Part #
DJT16E23-53AA
Description
CONN PLUG HSNG MALE 53POS INLINE
Stock
6
In Stock :
6
Product Category :
Circular Connector Housings
Crimp
Plating - Body :
Cadmium
Fastening Type :
Bayonet
Unknown
Number of Contacts :
53
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Contact Plating :
Aluminium
Feature :
Shielded
Datasheets
DJT16E23-53AA
Circular, Crimp, Plug Bulk Bayonet
DJT16E23-53AA Overview
DJT16E23-53AA Features
DJT16E23-53AA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DJT16E23-53AA Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT