DJT16E23-21SD
Mfr.Part #
DJT16E23-21SD
Description
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
13A
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Orientation :
D
REACH SVHC :
No SVHC
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plastic
Contact Finish - Mating :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
21
Datasheets
DJT16E23-21SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Bayonet Lock