DJT16E23-21PD
Mfr.Part #
DJT16E23-21PD
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
D
Current Rating :
13A
Number of Positions :
21
Body Plating :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Crimp
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
REACH SVHC :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
DJT16E23-21PD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Bayonet Lock