DJT16E23-21PA
Mfr.Part #
DJT16E23-21PA
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Free Hanging
Current Rating :
13A
Orientation :
A
Ratings :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
21
Reach Compliance Code :
REACH SVHC :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
DJT16E23-21PA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock