DJT16E23-21JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16E23-21JD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
21
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Plastic
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Orientation :
D
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DJT16E23-21JD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Bayonet Lock