DJT16E21-41SA
Mfr.Part #
DJT16E21-41SA
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Body Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Published :
Orientation :
A
Color :
Olive Drab
Datasheets
DJT16E21-41SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Bayonet Lock