DJT16E21-41JN-LC
Mfr.Part #
DJT16E21-41JN-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
41
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shielding :
Shielded
Military Standard Series :
Series I
Product Length (mm) :
Type :
Circular
Plastic
Mating Style :
Bayonet Lock
EU RoHS :
Not Compliant
Less Contact :
yes
Number of Ports :
1
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Polarization :
N
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Includes :
Insulation Resistance (MOhm) :
Mounting :
Cable Mount
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Product Diameter (mm) :
Contact Type :
Crimp
Contact Gender :
SKT
Package :
Bulk
Shell Size - Insert :
Base Product Number :
DJT16E21
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Features :
Coupling Nut
Body Orientation :
Straight
Shell Size, MIL :
Contact Size :
20
Shell Size / Insert Arrangement :
Housing Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Number of Contacts :
41
Material Flammability Rating :
Mating Cycle (Cycles) :
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Number of Terminals :
Gender :
PL
Automotive :
No
ECCN (US) :
EAR99
PPAP :
No
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
DJT16E21-41JN-LC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT