DJT16E21-41JA-LC
Mfr.Part #
DJT16E21-41JA-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Material :
Aluminium
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
FEMALE
Free Hanging (In-Line)
Published :
Number of Contacts :
41
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Body Plating :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
41
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
DJT16E21-41JA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16E21-41JA-LC Overview
DJT16E21-41JA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16E21-41JA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT16E21-41JA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT